Omawianie kwestii skutecznego sposobu przekazywania wiedzy osobom dorosłym należy zacząć od przedstawienia KONCEPCJI, które sprzyjają realizacji szkolenia.
Dopasowanie - głównym założeniem tej koncepcji jest przyswojenie gotowej wiedzy. Największy nacisk kładzie się na aktywność poznawczą. Zapamiętywanie wiadomości podawanych przez trenera, zdobywanie środków dydaktycznych to główne źródła pozyskiwania wiedzy. Skutek, czyli przyswojenie nowych wiadomości w dużej mierze zależy od formy przekazu oraz doboru treści.
Ekspozycyjna - koncepcja polegająca na aktywizacji szkolących emocjonalno - artystyczne przeżycia. Wyróżniając różnorodne utwory muzyczne i plastyczne, wyzwala się i pobudza przeżycia.
Problemowa (eksperymentalna) - szkolący przez twórczą aktywność, rozwiązywanie problemów, rozwiązywanie zadań różnymi sposobami, samodzielnie podejmując decyzję, nabywa wiedzę i praktykę. Według tej koncepcji szkolący potrafi łatwo przekształcić wiedzę bierną w praktyczną.
Funkcjonalna - koncepcja promująca praktyczne metody nauki. Zaliczyć do nich możemy eksperymenty, zajęcia praktyczne, ekspresyjne. Szkolący musi wykorzystać wiedzę w działaniu. Kształtuje przy tym swoją osobowość.
W rozważaniach nad tematyką metod uczenia należy również wspomnieć o ZASADACH KSZTAŁCENIA
Przydatność (potrzeba) wiedzy - należy zawsze pamiętać, że w przypadku osób dorosłych należy dokładnie wyjaśnić szkolącym dlaczego powinni nabyć nową wiedzę. Należy pomóc szkolącym (uczniom, pracownikom) w uświadomieniu, że konkretna wiedza jest im potrzebna. Niemniej ważną kwestią jest to, że zdobyte informację muszą mieć charakter pozytywny. Ważnym sposobem przekonania szkolących o korzystnych konsekwencjach nabywania wiedzy jest stosowanie eksperymentów, dzięki którym mogą oni porównać sobie wykonywanie zadania za pomocą nowych umiejętności.
Bodziec (motywacja) - najlepszym stymulatorem do nauki osób dorosłych jest motywacja wewnętrzna np. pragnienie wykonywania pracy lepszej jakości lub szybciej, łatwiej.
Spojrzenie na uczenie się - szkolący przyswajają nowe informację, uczą się rozumienia, wartości, umiejętności, postaw bardziej efektywnie kiedy przedstawi się im kontekst zastosowania nowo zdobytej wiedzy do sytuacji wziętych z życia.
Zdecydowanie do uczenia się - tylko wiedza, którą szkolący muszą mieć, aby skutecznie radzić sobie z sytuacjami życiowymi, sprawi, że dorośli staną się gotowi do nauki. Zadania rozwojowe stają się ważnym źródłem zdecydowania się do nauki.
Wpływ doświadczeń ucznia - szkolący posiadają liczny bagaż doświadczeń życiowych, które sprawiają, że pomiędzy uczestnikami szkolenia występuje większa różnorodność i indywidualizm. Wobec tego trener musi położyć większy nacisk na indywidualizację strategi nauczania. Stąd bardzo duża rola doświadczeń i eksperymentów podczas których szkolący może odnieść nową wiedzę do swoich odczuć.
Samoświadomość w uczeniu się - osoby dorosłe postrzegają samych siebie jako osoby samodzielne i odpowiedzialne za swoje decyzje. Nie są zadowoleni kiedy ktoś narzuca im swoje zdanie, więc kiedy podejmują edukację, zwykle kojarzona jest z nauką w szkole.
Comments