top of page
wojwojciechowski

Sposoby prowadzenia szkolenia BHP




Panuje powszechna opinia, że szkolenie BHP to zmarnowany czas, zło konieczne, powtarzane informacje. Pracownicy z niechęcią stawiają się na szkoleniu, które odbywa się w formie wykładu, gdzie prowadzący szkolenie wyświetla raz za razem slajdy prezentacji przepełnione treścią. Po dwóch już nikt tego nie czyta, połowa ziewa.

Zatem czy można urozmaicić prowadzone szkolenie BHP w taki sposób, aby pracownicy nie mogli doczekać się następnego? Czy wszystkich można zaangażować do nabywania wiedzy o bezpieczeństwie w pracy?


Wielu szkoleniowców wprost nie wyobraża sobie przeprowadzenia szkolenia bez prezentacji. Prezentacje są o tyle ważne, że stanowią plan szkolenia oraz najważniejsze informacje i określają jego ramy. W sytuacji kiedy wyświetlana prezentacja jest głównym sposobem przekazywania wiedzy, można narazić się na nieudane szkolenie. Skuteczność, czyli przekazywanie informacji jest na bardzo niskim poziomie. Na każdym elemencie, slajdzie prezentacji powinna znajdować się krótka treść omawianego zagadnienia. Podana hasłowo stanowi podpowiedź zarówno dla szkoleniowca jak i słuchaczy jakie zagadnienie jest aktualnie omawiane.

Najlepszym sposobem prowadzenia szkoleń BHP są metody aktywizujące jego uczestników. Wykład jest sposobem przekazywania informacji jednokierunkowo wykładowca -> słuchacz, który nie ma w sobie żadnego elementu aktywizującego i w efekcie może doprowadzić do "uśpienia" uwagi słuchaczy.

Najbardziej angażującą słuchaczy metodą jest odgrywanie ról. Przed zastosowaniem jej należy opisać scenariusz określonej sytuacji oraz scharakteryzować bohaterów biorących udział w scenie.

Przykład:

Szkolenie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla pracowników firmy ⬇️

Pracownik A podczas mycia okien w firmie schodził z drabiny, źle ustawił stopę na szczeblu i spadł na podłogę. W nodze poczuł silny ból, który nasilał się przy próbie poruszenia nią. Zawołał przechodzącego nieopodal Pracownika B, który natychmiast przybył na miejsce. Okazało się, że ból w nodze wywołany był pęknięciem kości udowej. Pracownik B wezwał pogotowie ratunkowe i udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Charakterystyka bohaterów: Pracownik A - Pan Andrzej, zatrudniony w firmie sprzątającej na nic nie choruje, nie bierze na stałe żadnych leków. Pracownik B - Pan Kazimierz zatrudniony w firmie na stanowisku kierownika, przeszkolony w zakresie udzielanie pierwszej pomocy.

Podczas szkolenia należy przydzielić rolę uczestnikom i poprosić o ich odegranie. Pod koniec szkolenia powinno się dokładnie omówić improwizowaną scenkę, a następnie zapytać uczestników czy czegoś się nauczyli.


Najbardziej skuteczna jest nauka przez zabawę. W myśl tej zasady należy zadbać o uatrakcyjnienie szkolenia na przykład poprzez gry szkoleniowe. Nowym i szybko rozwijającym się trendem jest stosowanie technologi VR podczas szkoleń BHP. Osobiście mogłem się przekonać jak ta metoda skutecznie przyciąga uwagę słuchaczy. Podczas szkolenia BHP, które przeprowadzałem dla pracowników produkcyjnych, uczestnicy szkolenia trenowali zasady postępowanie na wypadek pożaru w budynku. Przechodzili do wirtualnej rzeczywistości, zakładając specjalne gogle. Musieli zaalarmować wszystkie osoby w strefie pożaru, wyprowadzić na zewnątrz do miejsca zbiórki, a także podjąć próbę gaszenia za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego. Jakie były moje spostrzeżenia podczas przeprowadzania szkolenia? Pierwsze, czysto techniczne, należy zapewnić sobie salę szkoleniową ze sporą przestrzenią, która nie będzie zastawiona meblami i innymi urządzeniami, najlepiej jeśli ograniczają ją tylko ściany. Bezpieczeństwo podczas szkoleń o bezpieczeństwie :). Druga rzecz, którą zauważyłem to, że szkolenie angażuje słuchaczy w różnym wieku. Młodszych rzecz jasna ze względu na to, że są obyci z tą technologią wykorzystywaną również do gier na konsole i ta forma do nich "przemawia." Starsi, ponieważ są ciekawi nowych rozwiązań technologicznych i szybko wchodzą w interakcję z VR. Zdecydowanie metoda, którą polecam!


Burza mózgów jako pomoc dla trenera. Osoby, które zajmują się zawodowo uczeniem innych, m.in. szkoleniami BHP, na pewno znają to uczucie pustki w głowie, które przychodzi nagle w trakcie prezentowania materiału. Często sytuacje te występują kiedy jeden ze słuchaczy zada trudne pytanie, a trener aby zachować profesjonalizm chce udzielić fachowej odpowiedzi. Z pomocą może przyjść tutaj tzw. "call to action". Aktywizowanie grupy przez poproszenie o rozwiązanie problemu, podpowiedź lub zaproponowanie pomysłu. Uczestnicy szkolenia otwierają dyskusję i kiedy padają pierwsze propozycje rozwiązań następuje również element rywalizacji, który motywuje do jeszcze większej pracy słuchaczy. Tą formę można również stosować dzieląc grupę na zespoły.


BHP to również wiele przepisów prawnych, zasad i wytycznych. Każdego dnia pracownik w swojej pracy spotyka się z wieloma przepisami, wynikającymi zarówno z prawa powszechnie obowiązującego, ale również z regulacjami wewnątrzzakładowymi. Na stanowisku pracy może być to kilka dokumentów, regulamin pracy, ocena ryzyka zawodowego, instrukcje bhp, Jeśli pracownik jest obowiązany do stosowania określonych przepisów, musi je znać i dobrze rozumieć. Propozycja stworzenia instrukcji BHP dla procesu pracy lub maszyny, którą mają obsługiwać pracownicy obecni na szkoleniu, jest bardzo dobrym sposobem nauki. Słuchacze identyfikują zagrożenia, które mogą wystąpić podczas pracy i projektują zasady postępowania, aby ich uniknąć. Jest to nie tylko metoda, która skutecznie aktywizuje grupę, ale i sprawia, że uczestnicy mają poczucie wpływu, kontroli na swoje bezpieczeństwo na stanowisku.


To od Ciebie jako trenera zależy jaką drogę nauczania wybierzesz. W przypadku nauczania dorosłych, zawsze pamiętaj - Osoby dorosłe uczą się tylko tego co przynosi im korzyści, również te niematerialne jak BEZPIECZEŃSTWO NA STANOWISKU PRACY.

352 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page