ADR - umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych z języka angielskiego: The European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road, została podpisana w Genewie 30 września 1957 roku. Polska przystąpiła do niej w 1975 roku i od tego czasu stosuje się do jej przepisów, które zmieniają się co dwa lata.
Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych [1] obowiązek wyznaczenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych (doradcy ADR) dotyczy każdego uczestnika szeroko rozumianego transportu towarów niebezpiecznych. Należy w tym momencie zaznaczyć, że nie tylko wykonującego przewóz takich towarów, lecz także zajmującego się ich pakowaniem, załadunkiem, napełnianiem lub rozładunkiem. Jak czytamy w art. 15 wyżej wymienionej ustawy:
Art. 15. 1. Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych jest obowiązany wyznaczyć na swój koszt co najmniej jednego doradcę do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych, właściwego ze względu na zakres wykonywanego przewozu lub czynności z nim związanych określonych odpowiednio w ADR, RID lub ADN, zwanego dalej "doradcą".
2. Obowiązek wyznaczenia doradcy nie dotyczy uczestników wykonujących przewóz towarów niebezpiecznych każdorazowo w ilościach mniejszych niż określone w ADR, RID lub ADN.
Do zadań Doradcy należy w szczególności sporządzanie raportu powypadkowego dla uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych, na rzecz którego wykonuje zadania doradcy, jeżeli w związku z przewozem towarów niebezpiecznych doznali szkody ludzie, majątek lub środowisko.
Doradca przygotowuje roczne sprawozdanie w dwóch egzemplarzach, podpisując je imieniem i nazwiskiem oraz wskazując numer świadectwa doradcy.
W przypadku wyznaczenia więcej niż jednego doradcy roczne sprawozdanie sporządza jeden z wyznaczonych doradców, wskazany przez uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych.
Wzór formularza rocznego sprawozdania stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 sierpnia 2012 r. w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania [2]
Doradcą może być osoba, która posiada ważne świadectwo doradcy odpowiednio w zakresie przewozu drogowego, przewozu koleją lub przewozu żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych.
Świadectwo doradcy otrzymuje osoba, która:
1) posiada wykształcenie wyższe;
2) nie była skazana za przestępstwo umyślne przeciwko wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu oraz bezpieczeństwu powszechnemu;
3) ukończyła kurs doradcy;
4) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed komisją egzaminacyjną działającą przy Dyrektorze TDT, nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia ukończenia kursu.
Szczegółowe informację dotyczące nabywania uprawnień doradcy można odnaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 7 maja 2015 r w sprawie uzyskiwania świadectwa doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych [3]
Termin oraz miejsce przeprowadzenia egzaminu dla doradców wyznacza Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego.
Dyrektor TDT, co najmniej 14 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia egzamin, zamieszcza na stronie internetowej Transportowego dozoru Technicznego informację o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu.
Egzamin przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających osobom przystępującym do egzaminu samodzielną pracę.
Egzamin przeprowadza się w formie pisemnej, obejmującej 30 pytań testowych wielokrotnego wyboru w części ogólnej. W części specjalistycznej jest to 20 pytań testowych wielokrotnego wyboru oraz opisowe zadanie praktyczne z zakresu obowiązków doradcy dla danego rodzaju przewozu towarów niebezpiecznych.
Czas trwania egzaminu wynosi w przypadku części ogólnej - 80 minut oraz każdej części specjalistycznej 60 minut na zestaw pytań testowych oraz 60 minut na opisowe zadanie praktyczne.
Baza pytań testowych w części ogólnej to 403 pytania, a dla części specjalistycznej dla przykładu ADR to 264 pytania. Poniżej link z pytaniami do pobrania.
Lista doradców ADR jest aktualizowana i publikowana na stronie Transportowego Dozoru Technicznego i obecnie wynosi 1466 osób.
ŹRÓDŁO ⬇️ ⚖️
[1] Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. 2011 nr 227 poz. 1367)
[2] Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 sierpnia 2012 r. w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania(Dz. U. 2012 poz. 966)
[3] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 7 maja 2015 r w sprawie uzyskiwania świadectwa doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (Dz. U. 2015 poz. 718)
Comments